Registered Participants

Sponsorship - London Cup (600x150)

Confirmed Guests:

John Howell Sensei 7th Dan Kyoshi Korosho (Korosho is a rare award from the ZNKR for lifetime services to kendo)

Geoff Salmon Sensei 7th Dan Kyoshi (Referee at the 27th European Kendo Championships Skopje)

Yasuyuki Hiyama Sensei 7th Dan Renshi (GB National Team Coach) 

Hyun Hong Cho Sensei 6th Dan Renshi (Tora Dojo founder and former GB Ladies National Coach)

Jonathan Fitzgerald 6th Dan 

Competitors:

Name Club Grade     Team Men's Ladies
Irina Neacsu Tora Dojo London 5th Kyu No N/A Yes
Alexandra Wilson Tora Dojo London 1st Dan No N/A Yes
Alejandro Londono Tora Dojo London 2nd Dan Yes Yes N/A
Maria Hernandez Tora Dojo London 1st Dan Yes N/A Yes
Kevin Fallows Tora Dojo London 1st Kyu No Yes N/A
Andre Pimentel  Tora Dojo London 3rd Dan Yes Yes N/A
Federico Boccellato Tora Dojo London 1st Kyu Yes Yes N/A
William Cockton Tora Dojo London 2nd Dan No Yes N/A
Andrew Lam  Tora Dojo London 5th Dan Yes Yes N/A
Thanh Doan  Tora Dojo London 2nd Kyu Yes Yes N/A
Ching Gin Jing Tora Dojo London 3rd Dan Yes N/A Yes
Daniel Alvarado Tora Dojo London 1st Dan No Yes N/A
Aaron Altrock Tora Dojo London 1st Kyu No Yes N/A
Robbie Jameson  Tora Dojo London 2nd Kyu No Yes N/A
Jun Cho Tora Dojo London 1st Dan No Yes N/A
Xose Guimil Tora Dojo London 3rd Dan Yes Yes N/A
Juan Orellans Tora Dojo London 2nd Kyu No Yes N/A
Irene Tsang Tora Dojo London 1st Dan No N/A Yes
Felice D'arco Tora Dojo London 2nd Kyu No Yes N/A
Walter McCahon Tora Dojo London 5th Dan Yes Yes N/A
Ophielia To Tora Dojo London 1st Kyu No N/A Yes
Son Hoang Le Tora Dojo London 2nd Dan Yes Yes N/A
Dominik Christ Tora Dojo London 5th Dan Yes Yes N/A
Sean Ee Loon Tora Dojo London 5th Kyu No Yes N/A
Terek Tamas Tora Dojo London 2nd Kyu No Yes N/A
Gill Ingram Tora Dojo London 1st Dan Yes N/A Yes
Ricardo Oliveira Tora Dojo London 4th Dan Yes Yes N/A
Lionel Hadida Tora Dojo London Mu Kyu No Yes N/A
Jonathan den Otter  Tora Dojo London 1st Dan Yes Yes N/A
Reo Tanaka  Tora Dojo London 4th Dan Yes Yes N/A
Yusaku Izawa Tora Dojo London 5th Dan Yes No N/A
Toru Izumi Tora Dojo London 4th Dan Yes Yes N/A
Yukimasa Tadafumi Tora Dojo London 3rd Dan Yes Yes N/A
Dang Trung Hieu Tora Dojo London 2nd Dan No Yes N/A
Rafal Roman Tora Dojo London 1st Kyu No Yes N/A
Kana Hirai  Tora Dojo London 2nd Kyu Yes N/A Yes
Stephen Flahavin Tora Dojo Melbourne - Australia 3rd Dan Yes Yes N/A
Jo Hyun Park University of Western Australia 3rd Dan Yes Yes N/A
Ben Emberly Mumeishi 4th Dan Yes Yes N/A
Callum Marshall  Mumeishi 3rd Dan Yes Yes N/A
Ned Ovcharov  Mumeishi 4th Dan Yes Yes N/A
Adam Melnyk Mumeishi 2nd Dan Yes Yes N/A
Ivor Ko Mumeishi 4th Dan Yes Yes N/A
Ray Iova Mumeishi 1st Kyu Yes Yes N/A
Mykolas Maciulevicius Vilnius Uni - Lithuania 4th Dan Yes Yes N/A
Viktorija Plaksijenko Vilnius Uni - Lithuania 2nd Dan Yes N/A Yes
Philip Law Wakaba  3rd Dan Yes Yes N/A
Yufeng Ruan Hizen Dojo 2nd Dan Yes N/A Yes
Ryan Headlam Hizen Dojo 1st Dan No Yes N/A
Miguel Angel Gallego Zanshin Madrid - Spain  3rd Dan Yes Yes N/A
Jose Maria San Antonio Zanshin Madrid - Spain  3rd Dan Yes Yes N/A
Victor Sanz Zanshin Madrid - Spain  3rd Dan Yes Yes N/A
Irene Serrano  Zanshin Madrid - Spain  2nd Dan Yes N/A Yes
Alba Jimenez  Zanshin Madrid - Spain  1st Dan Yes N/A Yes
Carlos del Valle Zanshin Madrid - Spain  3rd Dan Yes Yes N/A
Maria Saez Zanshin Madrid - Spain  1st Dan Yes N/A Yes
David Celis  Zanshin Madrid - Spain  3rd Dan Yes Yes N/A
Maria Lopez Yoshinkai Valencia - Spain 1st Dan Yes N/A Yes
Sergio de Apellaniz Yoshinkai Valencia - Spain 2nd Dan Yes Yes N/A
Mimi Thian Ai Kendo Club - Malaysia  1st Dan Yes N/A Yes
Hiramoto Maki Ai Kendo Club - Malaysia  5th Dan Yes N/A Yes
Aimi Mohammad Sabri  Ai Kendo Club - Malaysia  4th Dan Yes N/A Yes
Xu Yao Shanghai Huben Dojo - China 4th Dan Yes Yes N/A
Matthew Price San Kawa - South Africa  3rd Dan Yes Yes N/A
Brendan Dateling San Kawa - South Africa  4th Dan Yes Yes N/A
Andrew Ingle Kenshin - South Africa 2nd Dan Yes Yes N/A
Frances Dyers Kenshin - South Africa 1st Dan No N/A Yes
Michael Grice KenYuKai Johannesburg - South Africa 3rd Dan Yes Yes N/A
Craig Stuart KenYuKai Johannesburg - South Africa 4th Dan Yes Yes N/A
Natalie Morris KenYuKai Johannesburg - South Africa 2nd Dan Yes N/A Yes
Joshua Pullar  NYC Kendo Club - USA 3rd Dan Yes Yes N/A
Mark Berghaan Fumetsu - Holland 5th Kyu Yes Yes N/A
Ricardo Bessa Museido - Holland 3rd Dan Yes Yes N/A
Theodor Pramer  Kibo Dojo - Sweden 2nd Kyu Yes Yes N/A
Mikael Berkesten Kibo Dojo - Sweden 2nd Dan Yes Yes N/A
Pharm Quang Versailles - France  2nd Dan No Yes N/A
Miyoko Ota Kokugikan - Germany 5th Dan Yes N/A No
Stephane Rambaud KSA - France 3rd Dan Yes Yes N/A
Axel Diebold KSA - France 6th Dan Yes Yes N/A
Kei Hosoya Lille - France 5th Dan Yes Yes N/A
Romain Longueppe Lille - France 5th Dan Yes Yes N/A
Jean Carpentier Lille - France 5th Dan Yes Yes N/A
Nakano Tamon Kendo Club Poitiers - France 4th Dan Yes No N/A
Nguyen Minh Ha Budo XI - France 3rd Dan Yes N/A Yes
Ierin Kurishita  Budo XI - France 4th Dan Yes N/A No
Antoine Gascoin Budo XI - France 4th Dan Yes Yes N/A
Takashi Akutsu Budo XI - France 3rd Dan Yes No N/A
Toyo Kawabata Budo XI - France 5th Dan Yes No N/A
Natsuki Grossin Budo XI - France 5th Dan Yes N/A No
Gabriel Grossin Budo XI - France 4th Dan Yes Yes N/A
Fanny Bloc Budo XI - France 4th Dan Yes N/A Yes
Florian Schulz Kendo Dojo Cologne - Germany 4th Dan Yes Yes N/A
Timm Staubach Kendo Dojo Cologne - Germany 3rd Dan Yes Yes N/A
Martin Evertz Kendo Dojo Cologne - Germany 3rd Dan Yes Yes N/A
Falko Brogger Kendo Dojo Cologne - Germany 3rd Dan Yes Yes N/A
Liam Lesch Kendo Dojo Cologne - Germany 1st Dan Yes Yes N/A
Jonathan Fitzgerald Athens Kendo Club - Greece 6th Dan No Yes N/A
Alex Ansell  Minami Kenyukai A 4th Dan Yes No N/A
John Gale  Minami Kenyukai A 3rd Dan Yes No N/A
Javier Moreno  Minami Kenyukai A 3rd Dan Yes No N/A
Nick Richardson  Minami Kenyukai A 1st Dan Yes No N/A
Keven Hong Minami Kenyukai A 2nd Dan Yes No N/A
Kim Scifleet Minami Kenyukai B 1st Dan Yes N/A No
Mark Robinson Minami Kenyukai B 2nd Dan Yes No N/A
Pete Clarke Minami Kenyukai B 1st Dan Yes No N/A
Matt Bennett Minami Kenyukai B 1st Kyu Yes No N/A
Greg Dominiak Minami Kenyukai B 1st Kyu Yes No N/A
Mindy Yeung Denshinkan - Wales Mu Kyu Yes N/A Yes
Tayba Al-Saffar  Denshinkan - Wales 1st Kyu Yes N/A Yes
Lynette Wesson Denshinkan - Wales 1st Dan Yes N/A Yes
Andre Le Roux Denshinkan - Wales 4th Dan Yes No N/A
Rhodri Jones Denshinkan - Wales 2nd Dan Yes No N/A
Andrew Barratt Ichi Byoshi Kendo Club 3rd Kyu Yes Yes N/A
Barnaby Booth Ichi Byoshi Kendo Club 2nd Dan Yes Yes N/A
Chris Bowden Ichi Byoshi Kendo Club 4th Dan Yes Yes N/A
Daniel Pattenden Ichi Byoshi Kendo Club 2nd Kyu Yes No N/A
Declan Clowry London Kenyukai 2nd Dan Yes Yes N/A
Tom Krepics London Kenyukai 2nd Dan Yes Yes N/A
Andrew Dean London Kenyukai 3rd Dan Yes Yes N/A
Gabriel Munn London Kenyukai 1st Kyu Yes Yes N/A
Josh Barnard London Kenyukai 4th Dan Yes No N/A
Neil Sharp London Kenyukai 3rd Dan Yes No N/A
Young Park London Kenyukai 5th Dan Yes Yes N/A
Roger Chen London Kenyukai 3rd Dan Yes Yes N/A
Francis Quinon London Kenyukai 2nd Dan Yes No N/A
Mark Thacker  London Kenyukai 3rd Dan Yes No N/A
Linda Le UCL Kendo Club 2nd Dan Yes N/A Yes
Sam Trieu UCL Kendo Club 2nd Dan Yes N/A Yes
Thomas Wilson UCL Kendo Club 2nd Dan Yes Yes N/A
Joe Tsoi UCL Kendo Club 4th Dan Yes Yes N/A
Tom Chick UCL Kendo Club 2nd Dan Yes Yes N/A
Malika Kenzhebaeva UCL Kendo Club 1st Dan Yes N/A Yes
Lorenzo Belluci Brighton Kendo Club 1st Kyu Yes Yes N/A
Karl Scott Brighton Kendo Club 1st Kyu Yes Yes N/A
Matt Smith Brighton Kendo Club 1st Kyu Yes No N/A
Sung Kyu Kim Brighton Kendo Club 2nd Dan Yes No N/A
Mohammed Benchekroun Brighton Kendo Club 2nd Dan Yes No N/A
Spencer Cheung Imperial College London 1st Kyu Yes No N/A
John Jonsson Imperial College London 1st Dan Yes No N/A
Gabriel Ng Imperial College London 2nd Dan Yes No N/A
Sup Song Imperial College London 1st Kyu Yes No N/A
Joseph Yao Imperial College London 2nd Dan Yes Yes N/A
Adam Cullen Kadode 3rd Dan No Yes N/A
Barry Straughan Kadode 5th Dan Yes Yes N/A
Louie Chen  Oxford Kendo 4th Dan Yes Yes N/A
Kyo Ikeda Oxford Kendo 3rd Dan Yes No N/A
Luis Trabuco Oxford Kendo 4th Dan Yes No N/A
Aidan Daly  Oxford Kendo 2nd Dan Yes No N/A
Seok Lee Jung Oxford Kendo 4th Dan Yes No N/A
Aris Katzourakis Oxford Kendo Mu Kyu Yes No N/A
Aryana Tavanai Oxford Kendo 1st Kyu Yes no N/A
Jenni Wilding Oxford Ladies Team 3rd Dan Yes N/A No
Michelle Sun Yuen Lim Oxford Ladies Team 3rd Dan Yes N/A Yes
Irene Gyamfi University of Kent Kendo Club 1st Dan Yes N/A Yes
Ben Zenon University of Kent Kendo Club 3rd Dan Yes No N/A
Helen Pettersson University of Kent Kendo Club 1st Kyu Yes N/A No
CP Engelbrecht University of Kent Kendo Club 1st Dan Yes Yes N/A
James Cheung University of Kent Kendo Club 1st Dan Yes Yes N/A
Ming Luo University of Kent Kendo Club Mu Kyu Yes Yes N/A
Mateen Arghandehpour University of Kent Kendo Club 1st Dan Yes Yes N/A
Santiago Figueroa University of Kent Kendo Club 1st Kyu Yes Yes N/A
Shi Pan University of Kent Kendo Club 1st Kyu Yes Yes N/A
Vincent Titheridge University of Kent Kendo Club 1st Kyu Yes Yes N/A
Rick Edmondson  Manchester  4th Dan Yes Yes N/A
Juliette Li Wan Po Manchester  3rd Dan Yes N/A Yes
Craig Parker Manchester  1st Dan Yes Yes N/A
Patrick O'Reilly Manchester  1st Dan Yes Yes N/A
Thomas Widdows Manchester  4th Dan Yes Yes N/A
Csala Denes Tudor Roses 3rd Dan Yes Yes N/A
Lucas Mazur Tudor Roses 2nd Dan Yes Yes N/A
Eli Garcia Tudor Roses Mu Kyu Yes N/A Yes
Josh Swift Tudor Roses 2nd Dan Yes Yes N/A
Ed Van Der Molen Tudor Roses 2nd Dan Yes Yes N/A
Natsumi Kitagawa Kunoichi Girls 4th Dan Yes N/A Yes
Utaka Zenon Kunoichi Girls 4th Dan Yes N/A No
Hiroko Yokoyama Kunoichi Girls 3rd Dan Yes N/A No
Sayo Williams Kunoichi Girls 4th Dan Yes N/A No
Tomoha Sato Kunoichi Girls 3rd Dan Yes N/A Yes
Graham Williams Bath Kendo 2nd Dan Yes No N/A
Tham Joon Chin Bath Kendo 2nd Dan Yes No N/A
Sadamori Koujaku Bath Kendo 2nd Dan Yes No N/A
Richard Kupce Bath Kendo 2nd Dan Yes No N/A
Neil Donnelly Bath Kendo 3rd Dan Yes No N/A
Russell Wright Essex Kendo Club 2nd Dan Yes No N/A
Nao Aoyagi Folan Essex Kendo Club 2nd Dan Yes N/A Yes
Yang Gu Essex Kendo Club 2nd Dan Yes Yes N/A
Scott Gordon  Essex Kendo Club 1st Dan Yes Yes N/A
Malcolm Smalley Portsmouth Dojo 3rd Dan Yes No N/A
Roger Pimlott Portsmouth Dojo 3rd Dan Yes No N/A
Jason Teperell Portsmouth Dojo 1st Kyu Yes No N/A
Mark Lilley Portsmouth Dojo 1st Kyu Yes No N/A
James Sherlock Portsmouth Dojo 5th Kyu Yes No N/A
Yutaka Matsubayashi King's College London 4th Dan Yes Yes N/A
Haruki Kuwasako King's College London 2nd Dan Yes Yes N/A
Pierre Liboureau King's College London 1st Kyu Yes Yes N/A
Argyrios Kanakis Ojika - Northern Ireland 1st Kyu No Yes N/A

 


Sponsorship - London Cup (600x150)